V domácnosti je spousta věcí, které lidé dělají tak nějak automaticky. Přidejte domů, rozsvítíte světlo, zapnete televizi, zapnete počítač, uvaříte si kávu a podobně. Jsou to věci, které děláte pravidelně, automaticky a nepřijde vám, že je to nějak špatně. Může to však v mnoha ohledech plýtvat elektřinou. Přinášíme pár tipů, které by vám mohli pomoci šetřit elektřinou a topením.
Pozor na osvětlení
Máte doma klasické žárovky? Říkáte si, že to přece není nic proti ničemu, hlavně, že svítí. Nicméně kompaktní zářivky mohou v mnoha ohledech pomoci. Mají delší životnost a co víc, klesá spotřeba elektřiny, takže šetříte.
Sáhněte také po kvalitní zářivce, protože ty jsou odolné vůči neustálému rozsvícení a zhasínání. Je také dobře utírat ze svítidel a zářivek prach, protože ten je také může poškodit. V místnostech, kde žárovky využíváte nárazově (toaleta, komora, šatna a podobně) využívejte klasické žárovky, které poskytnou ihned plný výkon.
Pozor na topení
Aby v domácnosti byla ideální teplota musíte také kontrolovat vlhkost vzduchu. Tu je dobré udržovat na padesáti procentech. Když je v bytě suchý vzduch, pomůže větrání nebo pokojové rostliny. Máte-li podlahové vytápění, dosáhnete příjemného tepla rychleji, při nižších stupních než je tomu u klasických radiátorů.
Radiátory nechejte v interiéru volné, nedávejte před ně a vedle něj nábytek, záclony nebo závěsy. Ty totiž mohou teplu interiéru ubírat. Podobně je to i s klimatizací, pokud jí využíváte, zavřete v místnosti okna i dveře, jedině tak vám chladný vzduch „neuteče“ ven.