Finská sauna je v posledních letech velmi oblíbeným místem pro odpočinek, ale i pro zlepšení kondice či upevnění zdraví. Je to místo, kde člověk cítí uvolnění a klid, kde je veliké horko, ale kde se cítí odpočatě a v klidu. Mít takovou saunu doma je snem mnoha lidí. Domácí wellness je tak přáním každého majitele.

Na začátek trochu historie

Historie saunové kultury ve Finsku sahá téměř dva tisíce let. Design sauny úzce souvisí s finskou kulturou, životním stylem a místními stavebními zvyky. Pro Finy není sauna pouze hygienickým postupem, ale součástí národní kultury, rituálem, který očistí tělo i duši. Již také staří Římané věděli, jak blahodárné účinky sauna má a považovali ji spíše za lázně, kde si chodili odpočinout a smýt ze sebe nejen prach, ale také se snažili očistit svou duši.

Princip finské sauny

Klasická finská sauna byla a stále ještě je, zejména ve Finsku, srub na břehu rybníka, takže po napařování v sauně se člověk doslova může vrhnout do studené vody nebo jen do závějesněhu. Dnes je jezero nebo řeka nahrazeno chladným bazénem nebo sprchou, která může být dokonce hydromasážní. V sauně bývá obvykle 80 až 120 stupňů a vlhkost se tady drží jen okolo 20%. Návštěvníkům sauny se tak lépe dýchá a horko vstřebávají lépe.

Pravidla sauny

Samozřejmě, že i do sauny patří určitá pravidla. Nesmí se do ní vstoupit v podnapilém stavu nebo s přeplněným žaludkem. Určitě by to mohlo způsobit zdravotní komplikace. Je také důležité dodržovat pitný režim. Vhodné jsou iontové nápoje, minerální vody nebo bylinkové čaje, ale postačí i obyčejná voda.

Sauna na míru

Jistě je zde také možnost postavit saunu na míru. Jde o to, že je zde umožněno mít doma saunu přesně podle přání a požadavků majitele. Finská sauna na míru může být nejen na zahradě domu, kde se majitel nemusí ohlížet na rozměr sauny, ale může to být i finská sauna v suterénu domu, kde je stále ještě dostatek nevyužitého místa. V takových případech dochází také k originálním a velmi zajímavým projektům, fantazii se zde meze nekladou a lidé mají možnost si nechat zhotovit krásné odpočinkové místo. Sauny mohou být vybaveny dnes moderní hydromasážní sprchou a příjemným odpočinkovým lehátkem, které se využívá právě pro odpočinek po lákavé sprše.

Saunové moduly

I saunové moduly jsou jednou z možností, jak si pořídit saunu doma. Mají velkou výhodu a to, že se dají použít v jakékoliv místnosti a to dokonce i na balkoně nebo v ložnici. Jsou tedy určeny především pro malé byty. Mezi sebou se liší pouze velikostí nebo vybavením, ale samozřejmě také složením materiálu. Saunové moduly, stejně jako i sauny ostatní jsou zhotoveny ze dřeva. Vhodné jsou jehličnany, třeba smrk, borovice nebo modřín, ten je velmi odolný proti vlhkosti a vysokým teplotám, je ale také trochu dražší. Jehličnany ale nádherně voní a tak sauna z takového dřeva může být opravdovým oroginálem. Dále je vhodná osika, olše nebo kanadský cedr.