V České republice je dnes již kolem 8–9 milionů kusů solárních neboli fotovoltaických panelů. Jejich nespornou výhodou je přeměna sluneční energie na elektřinu, díky čemuž patří mezi významný zdroj obnovitelné energie, čímž si získali velkou oblibu. Avšak pokud máte solární panel na svém rodinném domě či dokonce vlastníte solární elektrárnu, pak byste měli vědět, že je třeba pro ně zajistit pravidelnou údržbu, a to 1–2 za rok. Postupem času totiž dochází ke snižování jejich výkonnosti.

Nezbytnost čištění

Čištění solárních panelů je důležité provádět především z důvodu zajištění jejich dlouhé životnosti a stálé výkonnosti. O nezbytnosti čištění se můžete přesvědčit velice jednoduchým způsobem. Postačí přejet prstem po povrchu solárního panelu. Přítomné nečistoty se hned objeví na vašem prstu. Není třeba nikterak dodávat, že tyto nečistoty, ať jde o prach, pyl apod. mají negativní dopad na životnost i výkonnost solárních panelů. Navíc vlivem sluníčka nečistoty neodstraní ani déšť či vítr. Již po 3 letech fungování solárních panelů pak mohou tyto nečistoty způsobovat až 15% snížení jejich výkonu.

Pokroková technologie čištění

Ztrátě výkonu solárních panelů můžete zabránit právě jejich pravidelným čištěním. Nejideálnější a zároveň velmi pokrokovou metodou je čištění solárních panelů za pomoci demineralizované vody. Čištění demineralizovanou vodou je nejen šetrnější k povrchu solárního panelu, ale také efektivnější. Jelikož demineralizovaná voda neobsahuje žádné minerály, takže při jejím používání nevznikají žádné skvrny a nedochází k poškození ochranné folie na povrchu panelu, jako je tomu v případě použití chemických látek.

Obraťte se na profesionály

Čištění solárních panelů není běžnou záležitostí jako mytí oken ve vaší domácnosti, proto je třeba se obrátit na profesionální firmu. V České republice se zabývá čištěním solárních panelů za pomoci demineralizované vody společnost Sauberpro Cleaning, která se kromě čištění solární panelů věnuje také výškovému mytí oken, čištění venkovních žaluzií, mytí fasád budov apod. Demineralizovanou vodu si navíc vyrábí vlastním přístrojem. V případě zájmu se na ně můžete obrátit.