Výběr správné matrace může být poměrně vyčerpávající. Mějte však na paměti jednu věc, neexistuje jeden model, který by vyhovoval všem a je důležité zaměřit se na výběr té nejlepší matrace dle vašich potřeb.

Co je třeba zvážit při výběru matrace

Nejdůležitějším aspektem je, aby vaše páteř zůstala při ležení v rovině. Vaše poloha při spánku, typ postavy a osobní preference ohledně pocitu a materiálů budou hrát roli při určování, která matrace je pro vás nejvhodnější. Zohledněte také cenu, pohodlí a případné problémy se spánkem – tj. zda máte horké spaní, lehké spaní nebo bolesti zad.

Typy matrací

Trh nám nabízí širokou kategorií matrací a různých materiálových variant. Nejoblíbenější jsou matrace z paměťové pěny a pružiny, ale záleží na osobních preferencích. Pojďme se podívat na typy matrací.

Paměťová pěna

Pěnová matrace nabízí nejlepší úlevu od tlaku, protože se přizpůsobí vašemu tělu a odlehčí tlakové body. Tento typ matrace je ideální pro lidi, kteří spí na boku, nebo mají bolesti zad. Pěna pomáhá správnému nastavení páteře tím, že méně zatěžuje ramena a boky. Matrace je pohodlná, díky více vrstvám s pevnější pěnou na spodní straně a oporou a měkčí pěnou na horní straně.

Zajímavost: Pěnová matrace izoluje pohyb, takže pokud vás budí večer partner, pěnová matrace je jasnou volbou.

Latex

Tento typ matrace je do jisté míry podobný paměťové pěně. Latex se vyrábí z kaučukovníků, což se často využívá v ekologických matracích. Latexová matrace je pružnější, takže můžete očekávat, že bude “skákavější” s menším pocitem zapadnutí.

Vnitřní pružiny

Pružinová matrace je vyrobena z ocelových cívek, díky čemuž je pevnější a poskytuje větší odskok. Právě díky tomu, je vhodnější pro lidi, kteří často spí na zádech nebo na břiše. Vzhledem k tvrdšímu povrchu se udržuje páteř v rovině.

Hybridní matrace

Hybridní matrace využívají kombinaci paměťové pěny, latexu a cívek, takže si nemusíte vybírat jen jednu. Cívky jsou umístěny na spodní straně pro podporu, zatímco pěna je umístěna na horní straně pro zmírnění tlaku. Mnoho hybridů na trhu se při ležení velmi podobá pěnovým postelím.