Offshore společnosti jsou takové, které podnikají v určitých zemích a své sídlo mají v daňových rájích. Daňové poplatky pak platí pouze paušálem. Založení offshore společnosti a její registrace je závislá na konkrétním státu. V některých destinacích je registrace otázkou týdne, jinde to může trvat až měsíc.
Tento druh společností je nejčastěji využíván v oblasti mezinárodního obchodu, pro poradenské, elektronické a reklamní služby či pro zprostředkovatelské služby. Nelze je využít pro řemeslnou výrobu či maloobchod tuzemský.
Mezi nejčastější důvody patří především daňová optimalizace, ochrana majetku, vlastníci společnosti jsou anonymní, velkou výhodou je i právní prostředí a v neposlední řadě je to image společnosti.
Požadavky pro založení offshore společnosti
Je potřeba udržovat sídlo společnosti v dané zemi, v níž musí mít společnost svého zástupce a povinností je i hradit daně vládě daného státu. Daň je paušální a zpravidla bývá velmi nízká.
Mezi země, které tento způsob podnikání umožňují, patří především státy třetího světa. Řadí se mezi ně Bahamy, ostrovy Britské Panenské a Kajmanské nebo Belize. Charakteristikou pro tato místa je především vysoký stupeň důvěrnosti a téměř úplná absence kontroly nad činností společností. Tyto státy jsou také charakteristické nízkou úrovní hospodářského rozvoje, ale vysokou politickou stabilitou. Více informací naleznete na webu ioffshore.
Výhody offshore podnikání
Podnikatelé zakládají tento druh společností díky výhodám, které z nich plynou. Patří mezi ně především neveřejné údaje o jednotlivých majitelích společností, kterým je zajištěna dokonalá diskrétnost i anonymita. Neplatí se žádná daň z příjmu. Většina území, na nichž se offshore společnosti nacházejí, nepožaduje vedení účetnictví a není také potřeba podávat daňová přiznání, připravovat audity nebo výroční zprávy. Mezi další výhody patří nízké provozní náklady a minimální zásahy ze strany tamních úřadů.