Výběr matrace není nic snadného. Přece jenom je trh s matracemi doslova nacpaný k prasknutí a vybrat si jednu, na které budeme spát následujících pět, osm či deset let je těžké. Proto se vyplatí vědět, jak si při výběru matrací pomoct. V ideálním případě byste měli zúžit seznam matrací, z nichž si vybíráte. Například pokud vás nebolí záda, automaticky vyškrtněte ortopedické matrace. Jestliže nespíte v malé posteli, vyškrtněte matrace 80×200 nebo 90×200. Pokud máte omezený rozpočet, nedívejte se ani po kvalitních latexových matracích a raději upřednostněte pěnové matrace nebo matrace pružinové.

S výběrem matrace pomůže její tvrdost

V jaké poloze spíte? To vám totiž odtajní, jak tvrdou matraci potřebujete. Zpravidla platí, že lidé spící na zádech potřebují matraci tvrdší. Lidé spící na boku potřebují matraci měkčí. A stejně tak platí, že lidé s vyšší hmotností preferují matrace tvrdší a lidé s nižší hmotností zase matrace měkčí.

Žádný člověk by se však neměl rozhodovat podle partnera. Každý člověk preferuje jinak tvrdou matraci, proto není dobrou volbou kupovat matraci jednu o rozměrech 180×200. Raději kupte dvě menší.

S výběrem pomůže i potah matrací

Až si zúžíte svůj seznam matrací, z nichž si vybíráte, vyplatí se vědět, jak dál postupovat. S výběrem matrace pomůže jednoznačně potah, který na matraci je. V ideálním případě by měl být potah snímatelný, aby se dal vybrat a udržoval se tak hygienicky čistý. Především alergici nebo astmatici by měli dbát na hygienickou čistotu matrací a neměli by sahat po modelech, které nemají snímatelný potah. Jinak by se roztočů či prachu nezbavili a jejich noci by byly dlouhé a probděné.

Rozhodující je i prodyšnost matrace

Jak je matrace prodyšná? To je další kritérium, které by měly matrace splňovat. Prodyšnost je jednou z vůbec nejdůležitějších vlastností. Dobře prodyšnou matraci potřebují především jedinci, kteří se trápí proto, že se víc potí. Aby nemuseli spát na matraci, ve které je pot doslova uvězněn, je nutné vybírat matraci prodyšnou, která má klidně průřezy či mezery mezi jednotlivými vrstvami, aby bylo zajištěno lepší odvětrávání.