Výroba dřevěných šindelů

Krásu typických roubených chalup a různých lidových či památkových objektů dotváří střešní krytina, kterou jsou dřevěné šindele. Zejména štípaný, ale i řezaný dřevěný šindel je velice kvalitním produktem, který již od roku 1989 vyrábí firma Drdlík. Její šindelárny vyrábí dřevěné šindele na zakázku nejen pro renovaci památkových staveb, ale i pro zákazníky, kteří chtějí mít na své chalupě či chatě tradiční šindelovou střechu.

Z jakého dřeva se šindele vyrábějí

K jejich výrobě se používají pomalu rostoucí stromy, kterými jsou nejčastěji smrky, jedle nebo modříny. Vybírají se stromy z nadmořské výšky 700 m i vyšší, které se kácí v zimních měsících. Díky tomu jejich dřevo neobsahuje mízu a má vysokou hustotu, což je zárukou odolnosti šindelů vůči povětrnostním podmínkám. Nejkvalitnější dřevo, které je bez suků a má husté letokruhy, je v prvních pěti metrech nad pařezem.

Postup při výrobě dřevěných šindelů

Kulatina dovezená do šindelárny se nařeže na špalky v délkách 52 cm, výjimečně 62 cm. Poté se špalky rozštípnou na čtvrtiny a dále na jednotlivé destičky, které mají tloušťku cca 2,3 cm a šířku od 5 do 15 cm. Pro představu lze toto štípání připodobnit ke krájení dortu. Štípe se tradičně ručně, nebo se k tomu využívá speciálně upravená štípačka. S tímto postupem máme bohaté zkušenosti, jelikož dřevěný šindel vyrábíme už více jak 30 let!

Co je při výrobě a pokládce šindelů důležité

Aby nedocházelo ke vzlínání vody do šindele a déšť mohl rychle odtékat po vláknech se střechy, musí se dřevo štípat tak, aby se nepřerušila dřevní vlákna. Firma Drdlík dřevěné šindele nejen vyrábí, ale také montuje na střechy. K dlouhé trvanlivosti šindelů přispívá několik faktorů. Důležitý je sklon alespoň 45°. Čím je sklon větší, tím déle šindele vydrží. Při pravidelném ošetřování to může být 50 až 80 let. Firma Drdlík používá ochranný olejový nátěr, jehož obnova je ideální po 3-5 letech.