Elektrické rozvaděče jsou něčím, bez čeho se žádná elektronická síť nemůže obejít. A to rozhodně platí v případě, kdy se bavíme jak o domácích sítích, tak i o mnohem větších a složitějších sítích firemních. Vždy zde musíme mít rozvaděč, který doslova plní funkci jakéhosi bijícího srdce.

Rozvaděč jako takový odpovídá za to, že jsou v něm dobře organizovány jednotlivé sítě elektronických obvodů a že se do nich bezpečně dostává dostatek proudu. Jak ale vybrat ten správný?

Dobře si promyslete velikost

Hlavním parametrem, podle kterého se může elektrický rozvaděč opravdu výrazně rozlišovat, je především jeho velikost. Ta vždycky bude splňovat standardizované rozměry nejen co se týče samotné skříně, ale také míst pro jednotlivé komponenty, které do ní budete v rámci budování sítě postupně vkládat.

Vždycky v tomto ohledu přemýšlejte dopředu a raději si předem rozvrhněte celou síť včetně drobných rezerv, abyste měli opravdu jistotu toho, že se vše do rozvaděče vejde. A pokud je to možné, vybírejte vždycky raději o něco větší, než menší.

Do jakého materiálu se bude rozvaděč vkládat?

Rozvaděče jsou rozdílné také podle toho, do jakého druhu materiálu je budeme integrovat. Pokud bude domovem rozvaděčové skříně klasické cihlové zdivo, tak nemusíme řešit žádné komplikace. Jenže jsou případy, kdy se mohou dostat skříně spíše do sádrokartonu, dřeva a dalších podobných materiálů. V takovém případě je opravdu zásadní především to, aby splňoval náležité požární normy. Pokud je totiž nebude splňovat, tak neprojde síť kolaudací a následným připojením k distributorovi energie.

Výška rozváděčové skříně

V posledním odstavci se vrátíme ještě jednou do rozměrů jako takových, protože je tady ještě jeden opravdu klíčový parametr. Tím parametrem je konkrétně výška samotného rozvaděče. Důvodem je, že se často rozvaděčová skříň schovává pod poklopy, nebo zámek. A pokud bychom nedokázali rozvaděčovou skříň dostat do vymezeného prostoru, rozhodně by nám to radost neudělalo. Proto mimo jiné myslete také na to, aby se výškou opravdu rozvaděč vešel tam, kde jej chcete mít.