Oprava betonové podlahy

Namísto kompletní rekonstrukce je někdy dostačující obnovit pouze poškozenou část betonové podlahy. Malé lokální opravy, s trochou znalostí, můžete udělat sami.

Jak opravit betonovou podlahu

Betonové povrchy jsou charakteristické tím, že jsou dobře odolné vůči poškrábání, prasklinám a mají dobré mechanické vlastnosti. Pokud hledáte novou podlahu, zjistíte, že je i tak potřeba opravit původní betonovou. Není to obtížné, stačí analyzovat vady a jejich rozsah a zvolit vhodný technologický postup.

Betonové dlažby, schody, terasy nebo základy – pokud nebyly například pokryty dlažbou – jsou obzvláště citlivé na poškození, které navíc není obtížné opravit. I ty nejmenší trhliny nebo defekty na jejich povrchu vyžadují co nejrychlejší zaplnění. V opačném případě si můžeme být jisti, že voda, která do nich pronikne způsobí ještě více ztrát. Jak udělat nezbytnou práci na ochranu poškozených betonových fragmentů?

Příprava betonu pro opravu

Jakékoliv betonové konstrukce, které budeme muset opravit, musíme předem řádně připravit. Poškozené místo bude nutné vyčistit, a to tak, že se odstraní všechny volné fragmenty betonu nebo šupinatá barva. Pokud to povrch vyžaduje, musí být také očištěn od nečistot nebo mastných skvrn. Dále rozprostřete dutiny na šířku asi 5 mm – to umožní, aby plnicí hmota dobře vyplnila mezery. Můžeme to udělat špachtlí nebo úhlovou bruskou. Rovněž bude nutné vyčistit praskliny od prachu vzniklého při této příležitosti. Nezapomeňte, že pokud dojde k poškození v místě upevnění výztužných prutů, je nutné také důkladné vyčištění zbývajícího betonu. V případě, že byly vystaveny korozi, musí být beton řezán tak hluboko, že dosáhneme nekorodovaných částí výztuže. Poté důkladně očistěte pruty od koroze a nátěrem antikorozní barvou. Je třeba mít na paměti, že beton kolem lišt by měl být řezán o cca 1,5 cm. Připravený povrch je připraven k naplnění novou vrstvou hmoty.

Zaplnění trhlin

Pro vyplnění mezer v betonu můžeme použít samonivelační hmotu z cementu, písku a vody. Toto řešení však není příliš účinné, proto je lepší zvolit speciální maltu. Před nákupem je však nutné se ujistit, že jste si vybrali správný výrobek – například pokud je vhodný pro venkovní použití.

Nejprve opravíme dutinu, aby se zlepšila přilnavost malty. Na betonovou podlahu můžeme použít také pojivovou hmotu, která je užitečná při opravě velkých škod a to lehký beton. Teprve pak aplikujeme plnicí maltu. Pokud vyplníme větší dutiny, bude nutné maltu několikrát aplikovat, aby nedošlo k překročení tloušťky jednorázového nátěru doporučeného výrobcem přípravku. Takto zhotovený betonový fragment je vhodný pro nátěry po 24 hodinách a po týdnu na něj můžeme klást dlaždice. Do té doby bude vyplněná prasklina dodatečně chráněna těsnící vrstvou, která chrání beton před vodou.

Oprava betonové podlahy není složitá, je však potřeba trpělivost a preciznost, aby nedošlo k vytvoření nerovností. Pokud bude betonová podlaha podkladem pro dlažbu či další podlahové krytiny, musíte tento podklad následně vyrovnat.