Péče o bazénovou vodu je poměrně složitá. I proto má řada majitelů bazénů problémy s udržením kvalitní vody. Pokud i vy děláte tyto chyby, odstraňte je.
Péče o bazénovou vodu je základním pilířem kvalitně prožitého léta. Bez kvalitní vody v bazénu totiž můžete zapomenout na radovánky spojené s koupáním. Abyste ani toto léto nebyli ochuzeni o tento skvělý zážitek, přinášíme vám soupis těch největších chyb, kterých byste se měli vyvarovat.
Nedostatečná filtrace
Filtraci vody s pomocí chemie do bazénu sice postačí provádět dvakrát týdně, ale pouze na začátku sezóny. Jakmile se ve vodě začnete koupat, musíte frekvenci zvýšit. Optimální je pouštět filtrační jednotku alespoň jednou nebo dvakrát denně. Tak zabráníte šíření bakterií, vzniku řas a přeměně křišťálově čisté vody v tu brčálovou.
Nedostatečný monitoring
V domácích podmínkách je přece jen o něco těžší sledovat hladinu látek obsažených ve vodě, i tak byste této činnosti měli věnovat zvýšenou pozornost. Dbejte zejména na optimální hodnotu pH, která by se měla pohybovat v rozmezí 6,8 až 7,2. Nepřehánějte to ani s použitím chemie pro bazény. Přílišné množství chloru ve vodě totiž může způsobit podráždění pokožky a očí. Hladina chloru by se tak měla pohybovat mezi 0,3 až 0,6 mg/l.
Málo vody
I když je to v dnešních podmínkách poměrně těžké, je dobré čas od času vodu vyměnit, případně alespoň doplnit. Ve vodě totiž všechny organické látky v podobě krémů, potu a dalších nečistot reagují s chlorem. Reakcí pak vznikne tzv. vázaný chlor, který nemá tak dobré dezinfekční účinky. Výsledkem je pak všem dobře známý zápach, který se objevuje zejména na veřejných plovárnách. Pokud nemáte možnost vodu vyměnit, využijte způsobu nazvaného šoková chlorace. Mějte ale na paměti, že ve vodě nesmíte po určitou dobu plavat ani ji pít.