Vývoj cen nemovitostí v Praze

Co si budeme nalhávat, ale bydlení v Praze je stále považován za prestiž. Tomu však také odpovídají i ceny. Bytů je nedostatek, tak proč by měly ceny, zaznamenat pokles? Plno lidí však dychtivě prahne bydlet v Praze, tak musí s vynaložením vyšší finanční investice, také počítat.

Je to jakýsi trend, kterému dává tempo život v ostatních západních metropolích. Reality Praha vám již teď může nabídnout novější i starší nemovitosti, ale jedno je jisté – plno pronajímatelů se obsazení zdráhá, jelikož žijeme v nestabilní době. Přesto je plno projektů obsazených, i když jsou zatím formálně jen na papíře. Pokud tedy toužíte bydlet v Praze, je potřeba sledovat nabídku trhu, co možná nejdříve.

Neudržitelné ceny?

Obecně trh s bydlením v České republice neúměrně vzrostl kvůli výdělkům. Jenže dosáhnou lidé takových výplat, aby si mohli dovolit bydlet v Praze? To je otázka do pranice, když se průměrná cena bytu dokáže za pouhý metr čtvereční vyšplhat na stotisícovou položku. Přesto je tato cena v nynější době celkem strop a v nejbližší době by k nárůstům již docházet nemělo. Pozitivní zpráva, tak neváhejte – odhad ceny nemovitosti může být za pár měsíců opět jiný.

Dostupnost versus úrokové sazby

Cenovou dostupnost pražského bydlení může negativně ovlivnit i zvýšení úrokových sazeb ze strany České národní banky v boji proti rostoucí inflaci. Hypotéky se tak stávají méně žádoucími a výhodnými, jelikož kupující nemohou počítat s extrémně nízkými úrokovými sazbami.

Pokud se z toho rozvine problém, horší dostupnost a cena bytů se brzy dostane i na pronájem nemovitostí v hlavním městě. Návrat turismu po uvolnění cestovních možností, by mohl způsobit stažení velkého počtu bytů z trhu s dlouhodobým pronájmem. Nehledejte tak na vlastní pěst a upřednostněte reality v Praze, jenž má o všem dokonalý přehled.