Hlavním posláním domácích vodáren je náhrada veřejného vodovodu v odlehlých místech, kde se nelze na vodovodní řad napojit. V domě či rekreační chalupě může domácí vodárna čerpat pitnou vodu z vlastní studny, nebo užitkovou vodu z přírodního zdroje, kterým může být blízký potok, řeka, rybník nebo i nádrž na zachytávání dešťové vody. Kromě alternativní funkce za veřejný vodovod mohou domácí vodárny svým majitelům přinést i úspory nákladů na vodné.

Jak domácí vodárna funguje?

Využívá vysokého tlaku, kterým je voda pumpována ze studny do místa její spotřeby. Instalovat domácí vodárnu není obtížné, pokud jsou v domě již připraveny vodovodní rozvody. Domácí vodárna se připojí na sací hadici, na jejímž konci je „koš“ ponořený ve studni do vody. Tento koš zabraňuje volnému vytékání vody z potrubí v čase, kdy domácí vodárna není v chodu. Výtlačný ventil se připojí k vodovodnímu rozvodu. Nakonec se domácí vodárna připojí ke zdroji elektrického proudu. Vodárna se spouští automaticky při pouštění vody po otočení kohoutku.

Základní parametry

V nabídce jsou různé druhy domácích vodáren. Zpravidla sestávají ze samonasávacího čerpadla a tlakové nádoby na vodu. Některé domácí vodárny tuto nádobu nemají, takže se spouští při každém otočení vodovodního kohoutku. K častému vybavení patří tepelná ochrana pro případ přetížení motoru čerpadla. Díky tomu se čerpadlo samočinně vypne a chrání se tak před zničením. Po vychladnutí se čerpadlo opět samočinně spustí.

Prodej a servis domácích vodáren

Ideální je nakupovat u odborníků, kteří vám poradí a pomohou vybrat domácí vodárnu vhodnou pro vaše podmínky. Bohatou nabídku čerpadel a vodáren najdete v obchodě společnosti František Janek-VODA v Poděbradech. Najdete zde výrobky renomovaných značek, jako je Grundfos, DAB, Wilo, Calpeda či Sigma. Uvedená společnost provádí také opravy čerpadel a servis domácích vodáren. Má k tomu k dispozici moderní vybavení i pracovníky s dlouholetými zkušenostmi.