Vybírat vstupní dveře, zejména ty bezpečnostní, není jenom tak. Pokud mají plnit svou funkci, musíte k nim vybrat vhodné bezpečnostní zámky a kliky na dveře. Bezpečnostní kování musí chránit zadlabávací zámek a cylindrickou vložku před poškozením a musí odolat i mechanickému poškození. Musí mít bezpečnostní certifikaci s přiděleným stupněm.

Existují celkem čtyři stupně bezpečnosti, přičemž ten první znamená nejmenší ochranu, čtvrtý nejvyšší. Tento bezpečnostní stupeň přiděluje nezávislá akreditovaná zkušební laboratoř na základě normy. Zároveň musí stupeň bezpečnosti kování odpovídat stupni bezpečnosti samotných dveří. Pokud tomu tak nebude, případnou vzniklou škodu vám pojišťovna nezaplatí.

Parametry, o které byste se měli zajímat především

Bezpečnostní kování může být rozetové i štítové, orientované napravo i nalevo. Víc než design vás ale bude zajímat jiný parametr – rozteč. Ta určuje vzdálenost kliky od otvoru pro klíč. Stejně důležitá pro vás bude i tloušťka dveří.

Pro maximální ochranu vašeho domova (a majetku) je důležité vybrat kování s překrytím vložkového zámku. To zlodějům zabrání, aby zámky FAB a vnikly do vašeho domu, bytu či kanceláře. Překrytí je vystouplé asi centimetr nad plochu štítu, s čímž je třeba počítat při pořizování bezpečnostní vložky.

Parametry, které záleží spíš na vašem vkusu

Co se týče variant bezpečnostního kování, velmi záleží na vašem vkusu a frekvenci pohybu. Pokud jsou dveře velmi frekventované, doporučuje se provedení klika-klika. Pokud jsou frekventované méně nebo se jedná o vchodové dveře, klidně zvolte variantu klika-koule či klika-madlo.

Pak už stačí jen doladit design. V dnešní době je trh nasycený nepřeberným množstvím materiálů a povrchových úprav, takže skutečně závisí jen na vašem vkusu a finančních možnostech. Otázkou je, nakolik se vyplatí šetřit na tom bezpečnostním prvku, který stojí mezi vaším majetkem a případným zlodějem.