Kdyby nebyl trojcestný ventil, nemohl by bez něho systém vytápění vůbec fungovat. Má totiž spoustu funkcí, díky nimž topení funguje přesně jak má.
-
-
Co je to trojcestný ventil?
-
Trojcestný ventil si své jméno vysloužil kvůli trojici trubic, které přímo reguluje. Jedna hadice je k němu vyvedena přímo z kotle, další dvě se pak starají o distribuci teplé vody do topné soustavy. Trojcestný ventil se dá poměrně snadno najít. Tedy pokud víte, kde hledat. Ve většině případů ho ale najdete buďto na hadici nebo potrubí od kotle.
Základní funkcí třícestného ventilu je tedy rozvod teplé vody do potrubí a následné mísení. Stará se také o teplotu v potrubí, kde se snaží udržet minimální danou teplotu. Toho se dá docílit konstantním průtokem v primárním okruhu a proměnným průtokem v sekundárním okruhu soustavy. Jde tedy přesně o opačnou činnost než u směšovací funkce.
-
-
Pozice trojcestného ventilu
-
Trojcestný ventil je tedy nezbytnou součástí každé otopné soustavy. Jeho funkce je totiž natolik důležitá, že by bez něj nebylo možné zajistit správný chod topení. A to navíc ovládá teplotu v sekundárním okruhu. Jak toho dosáhne? Nastaví se do jedné ze tří poloh:
- Otevřeno – v této pozici je trojcestný ventil otevřený plnému propojení primárního i sekundárního okruhu. Veškerá teplá voda z kotle tedy proudí přes ventil i do sekundárního okruhu.
- Zavřeno – v tuto chvíli nedochází k propojení obou okruhů. To znamená, že teplá voda proudí pouze v okruhu sekundárním a primární je v tuto chvíli uzavřený vůči proudění.
- Směšování – mezi pozicemi zavřeno a otevřeno existuje nekonečné množství dalších poloh. Právě díky nim je možné docílit ideálního smíchání teplé a studené vody. Optimálním nastavením pozice pro směšování vytopíte svůj dům přesně podle vašich představ. Žádné přetopení ani nízké teploty.