Každý z nás si přeje bydlet v krásném domě, ve kterém mu bude příjemně. Zároveň většina z nás požaduje, aby byl interiér reprezentativní a dobře se uklízel. Jaké chyby při zařizování nejčastěji děláme?

Neřešíme vlastnosti jednotlivých materiálů

O daném materiálu nebo spotřebiči si nic nezjistíme a následně jej neúměrně zatěžujeme. Typický příklad jsou garnýže, na které pověsíme těžké záclony a závěsy. Výsledek? Kovové garnýže se ohnou, protože jsme koupili pouze jednu záclonovou tyč namísto dvou, které pro tyto účely potřebujeme. Nerespektovali jsme přirozenou nosnost materiálu. A dobře to rozhodně nevypadá.

Máme všude položené drobnosti

Přijdeme z práce a školy a během první hodiny jsme schopni uklizenou domácnost proměnit v něco, kde nám určitě dobře není. Na stole se povalují klíče, na pohovce svrchník, školnímu batohu nenarostly nožičky a z chodby neodpochodoval do dětského pokoje, takže zavází každému, kdo se zde pohybuje. Nepořádek ubírá prostor i energii.

Úklid jednou týdně

To nejhorší, co si pro sebe můžeme přát. Přehlížíme nepořádek a říkáme si, že jej odstraníme až v úklidový den. Následně místo pobytu venku půlku soboty vynakládáme zbytečné úsilí. Kdybychom vyprali oblečení každý večer, bude stačit kratší program. Ušetříme za elektřinu, doma bude uklizeno. Pohoda.

Málo světla

V mnoha domácnostech žalostně chybí správné osvětlení. Na chodbě to asi takový problém nebude, ale v dětském pokoji rozhodně ano. Všude, kde si člověk čte, by měla být nejen malá lampička, ale také dostatek periferního světla. Nebudete ze čtení unaveni. A vypadá to dobře.

Jeden styl?

Naprostá metla mnoha místností. V ložnici je postel z masivu, skříň z dýhy, garnýže z jiné barvy dřeva, než je vše ostatní. Police jsme dokoupili a jejich styl naprosto nekoresponduje s ostatním vybavením. Jeden styl zde rozhodně není. Vládne zmatek.

Tyto chyby lze snadno odstranit.