Ani nájemnímu bydlení se nevyhnula řada mýtů. Proto jsme se rozhodli sepsat článek, ve kterém se podíváme na ty nejčastější, a vyvrátíme je.

Je jedno, jestli bydlíte ve svém domě, nebo si pronajímáte byt. O těchto mýtech jste určitě slyšeli. Pojďme si je v následujících řádcích vyvrátit a říct si, kde je pravda.

  1. Pronajímatel může nájemníka vystěhovat po vypršení doby nájmu

Na první pohled je to logické. Smlouva se uzavírá na dobu určitou. A po jejím vypršení přece nemá nájemník právo byt dál užívat. Pravda je ale někde jinde. Pokud pronajímatel chce, aby se nájemník vystěhoval, musí mu to dát s předstihem jasně najevo. Majitel písemně informuje nájemníka o tom, že nechce smlouvu prodloužit, a určí datum, do kdy se musí vystěhovat. Nájemník tak bude mít dostatek času zajistit si někoho na stěhování bytů Praha (případně v jiném městě). Bez písemného vyrozumění se nájemník stěhovat nemusí.

  1. Všechny služby platí nájemce

Položka služeb je u nájmů velice častým jevem. Nájemník tak musí platit další poplatky spojené s bydlením. Mnohdy i takové, které by měl ze zákona platit majitel bytu. Jedná se zejména o fond oprav, který nájemníci do služeb rádi zahrnují. Jiné než nezbytné služby (například dodávka vody, tepla, odvoz odpadu) však ze zákona účtovat nesmí.

  1. Majitel má právo vstupovat do bytu

Další mýtus. Majitel může do bytu vstoupit jen ve třech případech:

 • při urgentních situacích (požár),

 • při opravách a údržbě bytu,

 • při prohlídce za účelem prodeje nebo dalšího nájmu.

  1. Zákaz domácích mazlíčků

U nabídek pronájmů bytů často uvidíte kolonku, že si majitel nepřeje, aby byl v bytě nájemník s domácím mazlíčkem. Podle zákona z roku 2014 ale majitel nemá právo smluvně zakázat psa, kočku či jiné zvíře. Do smlouvy ale má právo zahrnout poplatek spojený s domácím zvířetem.

  1. Stěhujete se?

V předchozích řádcích jsme vám vyvrátili největší mýty, které panují kolem nájemního bydlení. A pokud se právě chystáte na stěhování, můžete si ušetřit práci objednáním specializované firmy. Stěhování domácností Praha a v dalších městech zajišťuje řada společností. Tak se neváhejte porozhlédnout a vybrat si toho nejlepšího profesionála.