Není tajemstvím, že se během vánočních svátků všichni potkáváme u jednoho stolu. Zejména na Štědrý den se všichni usazujeme za jeden kulatý nebo hranatý jídelní stůl z masívu, povečeříme tolik ikonické a tradiční vánoční jídlo a posléze se přemístíme ke konferenčnímu stolku dřevo kov a k vánočnímu stromečku, kde si rozbalíme dárky. Zůstaňme však u štědrovečerní tabule a prozraďme si, jak konkrétně chybujeme, když se po usazení pustíme do jídla.

Přejídáme se

I když jsou Vánoce svátky jídla, přesto bychom se, minimálně z lékařského pohledu, neměli přejídat. Přejídání nevede k pevnému zdraví, spíše k řadě zdravotních obtíží. Nenakládejte si proto příliš velké porce, ale spíše si dejte jídla méně a přidejte si, pokud vás pořád ještě bude tížit hlad. Mít velké oči se nevyplácí, ať poté při rozbalování dárků „nefuníte jako lokomotiva”.

Navíc tím, že obvykle řada lidí velmi pečlivě kouše, aby rybí kůstka nezůstala v krku, máme tendenci zasytit se dříve.

Náš tip: Pokud budete vyrábět vánoční přání, inspirujte se na www.prani-pranicka.cz, určitě si zde vyberete a získáte inspiraci.

Odcházení od stolu

Když se všichni usadí ke štědrovečerní tabuli, nemělo by na ní nic chybět. Podle starých českých tradic se totiž nemá odcházet od stolu, dokud všichni nedojí všechna jídla večeře. Pokud se rozhodne někdo v průběhu odejít, nevěstí to nic dobrého. Říká se, že přesně ten člověk odejde také z rodiny během příštího roku.

Proto předtím, než se usadíte a pustíte do jídla se ubezpečte o tom, že máte všechno nádobí na stole i všechny pokrmy k dispozici, abyste neměli odskakovat a pokoušet tak své štěstí.

Náš tip: Nevíte, jak napsat originální vánoční přání? Inspirujte se na webu www.prani-pranicka.cz.

S alkoholem to nepřehánějte

Jestliže nechcete výrazně zhoršit vaše zdraví, neměli byste se nejen přejídat, ale také byste se měli vyhnout větší míře alkoholu. Důvod je prostý – alkohol jsou jenom kalorie navíc, kterých je však během vánočních svátků víc než dost.

Například takový rum symbolizuje desítek lžiček cukru, které vám mohou nejen výrazně nabourat váš denní kalorický deficit, ale mohou také stát za přibývajícími kilogramy.